چگونه الگوریتم اینستاگرام را شکست دهیم؟

هرکاری میکنم باز لایک و کامنت پستهام پایینه …
با کلی مشاور صحبت کردم ، میگن الگوریتم اینستاگرام، اورگانیک ریچ رو آورده پایین …
میگن تنها راهی که واسم مونده، تبلیغاته …
واقعا نمیدونم چیکار کنم…

قبل از اینکه بخوایم الگوریتم رو شکست بدیم باید بدونیم که چجوری عمل میکنه…

همه ی ما در چندسالی که با اینستاگرام سرو کار داشتیم،‌به این مسئله پی بردیم که اینستاگرام یه چیزی فراتر از پست گذاشتن و هشتگ زدنه و فاکتور های دیگه ای هم وجود داره که رو تعامل کاربرا تاثیر گذاره.

نِیَت الگوریتم اینستاگرام

۱ . یوزرهایی که از پلتفرم استفاده میکنن کاملا راضی باشن و فکر کوچ کردن به پلتفرم دیگه به ذهنشون خطور نکنه.
۲ . یوزر ها وقت بیشتری تو پلتفرم صرف کنن و برای کارهای روزانه شون به پلتفرم سر بزن

۳ . حذف یوزرهایی که دیگران رو اسپم میکنن و با استفاده از بلک هَت تاکتیک باعث خرابی آمار اینستاگرام بشن (در واقع اکانت هایی که با کارهایی، تاثیر منفی رو آمار کلی اینستاگرام بزارن)

سیستم های الگوریتم اینستاگرام

۱ . سیستم پیشنهادات : اینستاگرام با بررسی فعالیت همه ی کاربران، در موضوع مشخصی اونها رو دسته بندی میکنه . موضوعی که که از نظر الگوریتم اون کاربر بیشترین علاقه رو بهش داره .

کار و هدف اصلی سیستم پیشنهادات اینه که یه محتوای با کیفیت از یک پیج با Health Score بالا رو تا جایی که امکان داره، به افرادی که به اون مسئله علاقه مندن نشون بده و در واقع به وایرال شدن پست ها کمک کنه.

۲ . سیستم مجازات : اینستاگرام تمام فعالیت های شما رو بررسی میکنه و براساس فعالیت هاتون به شما Health Score میده و براساس اون Heath Score، محتوای شما رو به دیگران پیشنهاد میده.
در صورت هرگونه عملی که باعث پایین اومدن Health Score بشه ، اینستاگرام شما رو به نحوی مجازات میکنه.(چون درباره مجازات اینستاگرام در مقالات قبلی توضیح دادم اینجا همه موارد رو بررسی نکردم)

الگوریتم اینستاگرام چگونه کار میکند ؟

الگوریتم اینستاگرام سه فاکتور اصلی داره که شامل : علاقه مندی ، به موقع بودن و تعامل میشه، که یکی یکی بررسی میکنیم.

علاقه مندی : همونطور که بهش اشاره کردم اینستاگرام تمام فعالیتهای کاربرانشون زیر نظر داره و با استفاده از سیستم شناسایی عکس و ویدیو، به طور دقیق علاقه مندی کاربران رو دسته بندی میکنه و محتوایی رو بهشون نشون میده که فکر میکنه، کاربرا بهش واقعا علاقه دارند.بهره وری : توجه کنید چه مدلِ محتوایی ای که تو پیجتون گذاشتید، بیشترین مشارکت رو داشته و سعی کنید در آینده بیشتر از از اون مدل استفاده کنید.

به موقع بودن : الگوریتم به صورتیه که زمانی که شما آنلاین هستید اگه پستی گذاشته بشه در بالای فید و به عنوان اولین پست به شما نمایش داده میشه.بهره وری : با استفاده از قسمت Insight ،‌ زمان فعال بودن فالوورهاتون رو بفهمید و در زمانی پست بزارید که اکثر فالورراتون آنلاین هستند . با این کار پست شما در بالای فید اونها قرار میگیره و احتمال دیده شدن مشارکت در پست شما بیشتره .

تعامل : الگوریتم رابطه ی شما با تمام فالورراتون رو بررسی میکنه. با هر فالووری که تعامل بیشتری داشته باشید،‌ احتمال نمایش پست شما در فید اون فالوور بیشتر میشه.بهره وری : با جواب دادن به کامنتها و ویو زدن استوری و … میتونید رابطه ی خودتون رو با فالووراتون رو تقویت کنید.

خب متوجه شدیم الگوریتم اینستاگرام چجوری کار میکنه،ولی چجوری بر الگوریتم چیره بشیم؟

تولید محتوا کنید

الگوریتم اینستاگرام از محتوای جدیدی که قبلا تو پلتفرم پست نشده خیلی استقبال میکنه و در وایرال شدنش به یاری شما میاد.
در واقع ما با تولید محتوای جذاب و یونیک هیچ بهانه ای به الگوریتم نمیدیم و الگوریتم مجبوره به ما کمک کنه، البته باید محتوای تولیدی ما جذابیت کافی رو داشته باشه و در ساعات اولیه ی پست کردن، مقدار خوبی توجه جلب کنه.

بالا بردن Health Score

درباره Health Score در مقالات قبلی به طور مفصل صحبت کردیم، برای مطالعه اینجا کلیک کنید.

نگه داشتن کاربران در پلتفرم

یکی از اهداف الگوریتم اینستاگرام اینه که تا جایی که امکان داره، کاربران رو درون پلتفرم نگه داره.
با انجام بعضی کارها میتونیم از این هدف الگوریتم، به نفع خودمون استفاده کنیم. خب میگید چجوری؟
با تولید محتوایی که کاربران رو درگیر کنه و باعث بشه چند دقیقه بیشتر تو پلتفرم بمونن.
با گذاشتن لایو حداقل ۲ بار در هفته
برگزاری مسابقه و اعلام نتایج در لایو
استوری های پرسش پاسخی و…

استفاده نکردن از استراتژی های BLACK HAT

استراتژی هایی که بر خلاف قوانین اینستاگرامه و باعث میشن پیج شما اکشن بلاک بشه و باعث پایین اومدن Health Score پیج شما میشن .
این استراتژی ها شاید جواب بدن و شما بتونید باهاش رشد کنید ولی در انتها باعث نابودی پیجتون میشن.
یکی از این استراتژی ها پاورلایکه، در گذشته خیلی کارآمد بود و خیلی از پیجها از این طریق خیلی رشد کردن، اینستاگرام متوجه شد و بعد از یه آپدیت تعداد زیادی اکانت رو از دسترس خارج کرد.

پیروی از قوانین اینستاگرام

ما تو زندگیمون از قوانین زیادی پیروی میکنیم، که شاید بیشترش به خاطر این باشه که نمیخوایم مجازات بشیم. اینجا هم داستان همونه ، اگه قوانین اینستاگرام رو رعایت نکنیم ، اینستاگرام مارو مجازات میکنه و با هر مجازات، ضربه ی سنگینی به Health Score پیج ما وارد میشه که دوباره بالا بردن این ضریب کار راحتی نیست. پس بهتره با رعایت قوانین، بهانه ای دست الگوریتم ندیم.

استفاده نکردن از ربات و هر اپلیکیشن دیگه که اتوماتیک،
کاری رو واستون انجام میده

چرا ربات بده؟ چون بیشتر این ربات ها و اپلیکیشن ها از قوانین اینستاگرام پیروی نمیکنن و خب ما میدونیم با رعایت نکردن از قوانین اینستاگرام ، اینستاگرام پیج ما رو مجازات میکنه و …

تعامل با فالوورایی که دارید

بار ها و بارها شنیدیم که میگن با فالووراتون تعامل داشته باشین ! خب دقیق باید چیکار کنیم و چرا؟
اولین کار اینه که به کامنتا جواب بدید و سعی کنید تو کامنتهاتون یه مکالمه ای رو شکل بدید.
سعی کنید آخرین پست کسایی که کامنت گذاشتن رو لایک کنید، استوریشون رو ببینید و …
خب حالا چرا؟ چون همونطور که تو مقاله قبلی توضیح دادم ، هرچه تعامل شما و فالووراتون بیشتر باشه احتمال نشون دادن پست شما به اون فالوور بالاتر میره .


اگه بخوام باهاتون رُک باشم ،الگوریتم اینستاگرام دنبال بهونه میگرده که اورگانیک ریچِ پیج شما رو بیاره پایین،
پس باید دقت کرد و از هرگونه سوتی دادن، پرهیز.

محمد حنایی

پاسخی بگذارید